Najnowsze wpisy

Najnowsze komentarze

Archiwa

Kategorie

Meta


« | Strona główna | »

Obóz obrączkarski Bukówka 2014

Dodał admin | Sierpień 25, 2014

_DSC4176Ponownie w tym roku nad Bukówkę przybyła grupa ornitologów Wrocławskiej Grupy Obrączkarskiej ODRA, której celem jest zaobrączkowanie i przebadanie jak największej liczby ptaków w naszej okolicy. Pierwszy obóz został rozbity nad Bukówką już w 2007 r. Został on wówczas jednak zlokalizowany na wschodnim brzegu zbiornika, a jak wiadomo jest to miejsce jest najbardziej popularne wśród osób spędzających wakacje nad Bukówka. Toteż jego wyniki nie były w pełni zadowalające. W 2013 r. jeden z członków ekipy zasugerował miejsce po zachodniej części Bukówki, gdzie brzeg jest zamulony i nawet wędkarze niechętnie tam się zapuszczają. Podczas 10 dniowego obozu ekipie udało się złapać i oznaczyć ponad 600 ptaków. W tej liczbie były takie ptaki jak Pliszka Górska czy  Strumieniówka.

Dlaczego Bukówka?

Z informacji, jakie udzieliła mi jedna z głównych organizatorek, Aleksandra Wasińska, do tej pory były 4 główne ośrodki badań migrujących ptaków. Poza Panią Olą również Małgorzata Pietkiewicz oraz Hanna Sztwiertnia lokują cały wolny czas, energię i fundusze w organizację tego typu obozów i akcji.

Uproszczając obozy były one zlokalizowane w północnej, południowej, zachodniej i wschodniej Polsce. Brakowało zatem konkretnych danych z terenu południowo-zachodniej Polski. Pierwszy obóz w 2007 roku przyniósł bardzo dużo cennych informacji, toteż odbywa się on po raz kolejny.

2014

W tym roku obóz docelowo ma trwać do połowy Października, czyli jeszcze ponad półtora miesiąca. Tak długi czas obserwacji podyktowany jest faktem, iż dorosłe osobniki ptaków odlatują później od młodych – tegorocznych.

Kategoria: Wydarzenia 2014 | Brak komentarzy »

Komentarze